Minione 200 lat w cukrzycy ad

Począwszy od połowy XIX wieku Claude Bernard wykazał, że poziomy glukozy we krwi są regulowane nie tylko przez wchłanianie węglowodanów w diecie, ale także przez wątrobę, która odgrywa kluczową rolę w produkcji glukozy z prekursorów niedojadłości.2 Inni badacze zbudowali to odkrycie do identyfikacji enzymów odpowiedzialnych za syntezę i rozkład glikogenu, 3 roli przednich hormonów przysadki w metabolizmie glukozy i początku cukrzycy, 4 roli odwracalnej fosforylacji białek przez kinazę białkową, 5 i odkrycia cyklicznego AMP i jego rola w działaniu hormonalnym, szczególnie epinefryny i glukagonu, które podwyższają stężenie glukozy we krwi i przyczyniają się do hiperglikemii cukrzycowej.6 Rola trzustki i odkrycie insuliny
Ryc. 1. Ryc. 1. Wpływ leczenia insuliną. Te zdjęcia z 1922 r., W przypadku opisanym przez Geyelin, 11 pokazują młodą dziewczynę z cukrzycą z niedoborem insuliny przed leczeniem insuliną (panel A) i po leczeniu (panel B).
W 1889 r. Joseph von Mering i Oskar Minkowski odkryli, że usunięcie trzustki od psów spowodowało śmiertelną cukrzycę, co stanowi pierwszą wskazówkę, że trzustka odgrywa kluczową rolę w regulacji stężenia glukozy.7,8 W 1910 r. Edward Albert Sharpey-Schafer postawił hipotezę, że cukrzyca była spowodowana niedoborem pojedynczej substancji chemicznej wytwarzanej przez trzustkę; nazwał tę chemiczną insulinę słowem łacińskim, co oznacza wyspę i odnosi się do trzustkowych komórek wyspowych Langerhansa. W 1921 r. Fryderyk Banting i Charles Best odkryli insulinę, gdy odwrócili cukrzycę, która została wywołana u psów ekstraktem z komórek trzustkowych zdrowych psów9,10. Razem z Jamesem Collipem i Johnem Macleodem oczyścili hormon insuliny trzustki z bydła i były pierwszymi pacjentami stosującymi go w leczeniu cukrzycy. Produkcja insuliny i jej terapeutyczne zastosowanie szybko rozprzestrzeniły się na całym świecie. Ta seria zdarzeń może być najbardziej dramatycznym przykładem szybkiego tłumaczenia odkrycia w naukach podstawowych na korzyść dla pacjentów. Po udostępnieniu zastrzyków insuliny młodzi ludzie z niedoborem insuliny, którzy wcześniej doświadczali prawie pewnej, bolesnej śmierci w ciągu tygodni lub miesięcy, byli w stanie przetrwać przez dłuższy czas. Figura pokazuje pacjenta przed i po leczeniu insuliną w 1922 r.11
Chemia, biologia i fizjologia insuliny
Rycina 2. Rycina 2. Struktura ludzkiej proinsuliny.Proinsulina jest konwertowana do insuliny przez proteolityczne enzymy konwertujące, które usuwają peptyd łączący (peptyd C) i lizyno-argininę (Lys-Arg) i argininę-argininę (Arg-Arg) sekwencje aminokwasów dwuzasadowych, pozostawiając dojrzałą cząsteczkę insuliny, która składa się z łańcuchów A i B połączonych wiązaniami dwusiarczkowymi.
Dramatyczne odkrycie insuliny i szybka demonstracja, że jest ona niezbędna dla zdrowia ludzi, wzbudziły duże zainteresowanie jej chemią i biologią. Powstało wiele przełomowych odkryć, z których niektóre sięgają poza badania nad cukrzycą. Na przykład Frederick Sanger otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie metod sekwencjonowania aminokwasów białek i użył insuliny jako przykładu swoich podejść12. Insulina była pierwszym hormonem, dla którego określono trójwymiarową strukturę krystaliczną. (przez Dorothy Hodgkin, która wcześniej otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za określenie struktury witaminy B12)
[więcej w: tabletki hydrominum, parafia bucz, torbiel bakera objawy ]

Powiązane tematy z artykułem: parafia bucz tabletki hydrominum torbiel bakera objawy